Medienos granulės

Medienos granulės Vilniuje

Šiuo metu Lietuvos rinkoje yra atsiradę daug gamintojų bei pardavėjų, siūlančių įvairia žaliava, kilme, kokybe bei kaina pasižyminčių medžio granulių. Medžio granulių kokybė gali labai stipriai varijuoti, todėl perkant produktą vartotojas turėtų būti suinteresuotas įsigyti kuo aukštesnės kokybės produktą, atitinkantį vieną iš klasių (EN-A1, EN-A2 ar EN-B) kaip nurodyta Europos medžio granulių standarte EN 14961-2:2011. Įsigyjant šį kurą namo šildymui, www.namosildymas.lt rekomenduoja  atkreipti dėmesį į šiuos pagrindinius parametrus (pagal medžio granulių standartą):

 • Dydį: granulių diametras turėtų būti 6 arba 8 mm.
 • Drėgmės kiekį: drėgmė turėtų būti ne didesnė nei 10 proc.
 • Peleningumą: geros kokybės medžio granulių peleningumas yra mažesnis nei 0,7 proc.
 • Mechaninį patvarumą: šis parametras nusako medžio granulių patvarumą jas tranpsortuojant, t.y. koks medžio granulių kiekis išlieka nesutrupėjęs kaskart jas keliant, dedant, kraunant ir pan. kol pasiekia galutinį vartotoją. Patvarumo rodiklis turėtų būti ne mažesnis nei 97,5 proc.
 • Dalelių kiekį: dalelės trukdo medžio granulėms lengvai slinkti į maitintuvą, tokių būdų sutrikdydamos tolygų katilo aprūpinimą kuru. Dalelės patekusios į patį degimą, jį skatina, kaitrina ugnį, kadangi jos dega greičiau nei granulės, taip paskatindamos procesą, kurio metu sudega daugiau granulių, sumažėja jų efektyvumas, atsiranda daugiau pelenų, kuriuos būtina išvalyti. Dalelių kiekis perkamose granulėse turėtų būti mažsesnis nei 1 proc. Medžio granulės, supakuotos maišeliuose turi mažiau dalelių nei supakuotos didmaišiuose.
 • Priedus (rišamąsias medžiagas): jeigu granulių gamyboje naudojama kokybiška žaliava, pvz. spygliuočių pjuvenos, priedai neturėtų būti naudojami, kadangi jų suspaudimui užtenka vandens ir karščio. Tuo tarpu gaminant lapuočių ar mišrias medžio granules, rišamieji priedai (klijai) dažniausiai yra naudojami. Ant tokių granulių pakuotės turėtų būti nurodyta koks kiekis ir kokių priedų buvo naudojamas (jie turi sudaryti mažiau  nei 2 proc. ir būti kilę iš natūralių šaltinių)
 • Tankį: šis parametras turėtų būti aukštesnis nei 600 kg/m3. Jei šis rodiklis yra mažesnis, tikėtina, kad granulės buvo suspaustos netinkamai , todėl jų sudėtyje bus kur kas daugiau dalelių.

Įvertinkite medžio granulių kokybę PATYS!!!

Siūlome, kaip naudojant paprasčiausias kvapines bei vizualines savybes galite paprastai ir greitai nustatyti (preliminariai), ar jūsų perkamos medžio granulės yra kokybiškos.

 • Pauostykite medžio granules. Keletą saujų medžio granulių įdėkite į nedidelį plastikinį maišelį. Granulės turėtų kvepėti kaip ką tik nukirstas medis. Jei užuodžiate pašalinius, įtartinus kvapus, granulėse greičiausiai yra priedų.
 • Apžiūrėkite granules. Iš spygliuočių pjuvenų pagamintos granulės turi būti šviesiai rudos. Tamsios pavienės priemaišos indikuoja žievės likučius bei iš to išplaukiantį padidėjusį peleningumą. Granulės gali turėti tamsesnį išorinį sluoksnį dėl gamybos metu naudotų suspaudžiamųjų jėgų. Tai neturi įtakos granulių kokybei. Tiesiog perlaužkite granulę – jos vidus turi būti šviesus.
 • Paimkite vieną ilgesnę granulę ir uždekite jos galiuką. Degančios granulės dūmai turėtų kvepėti kaip deganti mediena. Jei užuodžiate pašalinius kvapus, granulių kokybė nėra gera.
 • Paimkite nedidelę saują granulių ir įdėkite ją į stiklinę su vandeniu. Granulės per keletą minučių turėtų iširti į pjuvenų daleles. Jeigu granulės neyra, susidaro pavieniai gabaliukai, vadinasi buvo naudoti priedai arba prasta žaliava. Kai granulės suirs, pasūkuriuokite vandenį stiklinėje ir pažiūrėkite, kas nusėdo stiklinės dugno viduryje. Sunkiausios dalelės nusės į stiklinės dugną, o jeigu jų yra daug – gali būti, kad granulių sudėtyje yra smėlio priemaišų.
 • Paimkite didesnį nei 1 litro indą ir pasverkite jį virtuvinėmis svarstyklėmis. Užsirašykite indo svorį. Tuomet stiklainį pripildykite medžio granulėmis ir vėl užsirašykite svorį. Po to pripilkite vandens ir vėl pasverkite. Iš šio svorio atimkite prieš tai užsirašytus skaičius. Granulių svorį padalinkite iš vandens svorio. Gautas rezultatas turėtų būti tarp 0,6-0,7, o geriausia – 0,65. Šis rodiklis indikuoja, kad granulės buvo suspaustos tinkamai. Jei granulių tankis mažesnis nei 0,6, jos yra per minkštos ir lengvai byra, formuodamos daleles.

Pabaigai…

Šie paprasti, namų sąlygomis atliekami testai gali padėti nustatyti perkamų medžio granulių kokybę bei padėti išvengti problemų įsigyjant ir naudojant prastą produktą. Bendra taisyklė galėtų būti tokia: jeigu granulės yra pigios, jų kokybė bus prasta ir derėtų vengti jas naudoti. Aukštos kokybės granulės gali būti ženkliai brangesnės, bet yra kur kas geresnė investicija. Aukštos kokybės granulės degs lėčiau, efektyviau, prailgins katilo veikimo laikotarpį, išmes mažiau CO2 bei reikalaus mažiau priežiūros, todėl galėsite mėgautis šiltais ir jaukiais vakarais su savo artimaisiais, užuot dažnai tikrinę ir nuo pelenų valę įrenginį.

Straipsnį parengė pagal užsienio spaudą M. Sakalauskaitė (VU Aplinkotyros ir ekologijos bakalauras, University of Southern Denmark Aplinkos ir išteklių valdymo magistras)

Būna ir taip: mūsų parduodamas granules vienas iš pirkėjų tikrino nestandartiniu, mums nematytu būdu: sandėlyje pasirinko medžio granulių paletę, praplėšė vieną maišelį ir paėmęs kelias granules, susidėjo sau į burną, palaukė kol granules ištirpdys seilės, pajus medžio skonį… Po tokio eksperimento paaiškino, kad medžio granulės greitai burnoje pavirto pjuvenomis, jautėsi tik medžio skonis. Išvada: medžio granulės kokybiškos, nėra priedų, nėra smėlio…

www.namosildymas.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *